Pinot Grigio

Суво бело вино со контролирано потекло од нашите насади во Овчеполското виногорје.

Жолтеникаво-сламкаста боја со зелен отсјај карактеризиран од чиста, нежна и комплексна арома која потсетува на бели цвеќиња со ноти на жолто јаболко, мед и тропско овошје.

Мек, заоблен и елегантен вкус со различно тело и пријатен кремаст финиш.

Кремасти сирења како бри, тестенини во кремаст сос, комплексни салати, зеленчук на скара , печено пилешко, пастрмка на скара, лосос и др.

08–10 °C